Walentynki

TAROT - zapraszam, piszcie!




Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Nuvola apps package favorite.svg
Czerwone serce, będące symbolem walentynek
Dzień14 lutego
Typ świętamiędzynarodowe
Zwyczajewysyłanie kartek, życzeń, wierszy
Symbole

serce, Kupidyn (Amor)

Inne nazwyDzień zakochanych,
Dzień Świętego Walentego
Podobne świętaNoc Kupały, Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn

Walentynki (ang. Valentine's Day) - coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami[1].

Spis treści

 [ukryj] 
  • 1 Historia święta
  • 2 Walentynki w Polsce
  • 3 Zwyczaje
  • 4 Krytyka walentynek
  • 5 Zobacz też
  • 6 Przypisy

Historia święta[edytuj ' edytuj kod]

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.

Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14-15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody[2][3].

Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott (1771-1832)[4].

Walentynki w Polsce[edytuj ' edytuj kod]

Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu[4]. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku[4]. Jedyne i największe w Polsce odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie - mieście zakochanych (województwo kujawsko-pomorskie) pod nazwą "Walentynki Chełmińskie". Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP (1280-1320) relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską[5].

Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.

Zwyczaje[edytuj ' edytuj kod]

Wieża Taipei 101 podczas walentynek

Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek jak również bardziej osobistych elementów garderoby.

Krytyka walentynek

Część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje[6][7]. Walentynki są też krytykowane za ich komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie. Są one wykorzystywane przez biznes i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą[8].

Dla osób nie pozostających w związkach, tzw. singli (szczególnie określających się jako quirkyalone) walentynki mają charakter opresywny, związany z "tyranią bycia w związku" i piętnujący osoby żyjące w pojedynkę. Z tego powodu 14 lutego został uznany przez społeczność quirkyalone za International Quirkyalone Day, mający być w zamierzeniu antywalentynkami[9].

Z powodu pogańskiego pochodzenia obchodzenie Walentynek odrzucają Świadkowie Jehowy[10].

W takich krajach jak Pakistan czy Indie zwyczaje walentynkowe, również wysyłanie kartek są potępiane jako niezgodne z duchem islamu[11].

Zobacz też

Informacje w projektach siostrzanych
Commons-logo.svg  Ilustracje i media w Wikimedia Commons
Wikiquote-logo.svg  Cytaty w Wikicytatach
WiktionaryPl nodesc.svg  Definicje słownikowe w Wikisłowniku
  • Biały Dzień
  • Trifon Zarezan
  • Masakra w Dniu Świętego Walentego

Przypisy

  1. Skocz do góry ↑ Św. Walenty - patron zakochanych. brewiarz.katolik.pl.
  2. Skocz do góry ↑ Władysław Kopaliński: Słownik mitów i tradycji kultury. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1985. ISBN 8306008618.
  3. Skocz do góry ↑ David Armstrong: Popularna encyklopedia Hutchinsona. Anita Adamska (przekład). Warszawa: EM, 1995. ISBN 838639627X.
  4. Skocz do: a b c WALENTYNKI - Junona 14 lutego - Luperkalia Szczerze Zakochanych na portalu Stowarzyszenia Macierz
  5. Skocz do góry ↑ Patron zakochanych...relikwia św. Wojciecha; chelmno.pl
  6. Skocz do góry ↑ Akcja antywalentynkowa Stowarzyszenia na Rzecz Tradycji i Kultury "Niklot"
  7. Skocz do góry ↑ Niebawem 14 lutego... i tzw. walentynki - Wiadomości24
  8. Skocz do góry ↑ Walentynkowe podróże. na e-konferencje.pl [data publikacji: 2009-01--22]
  9. Skocz do góry ↑ Quirkyalone Day is February 14!
  10. Skocz do góry ↑ Święta. W: Prowadzenie rozmów na podstawie Pism, wyd. 2 [on-line]. Biblioteka Internetowa Strażnicy, 2001. s. 364.
  11. Skocz do góry ↑ Morderca dostaje Walentynki, bo "miłuje Proroka". konflikty.wp.pl, 2011-02-14. [dostęp 2014-01-02].